Śladami Patrona 

Dnia 12 października odbędzie się uroczystość ślubowania klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni. Moment ślubowania wpisał się na stałe w historię pobytu w szkole jako jeden z najważniejszych, moment wzniosły i pamiętny.

Przed ślubowaniem, jak co roku, klasa pierwsza udała się do miejsc w naszej okolicy związanych z patronem naszej szkoły Karolem Libeltem. Na początek udaliśmy się do oddalonego o 15 km od Kcyni Czeszewa. Znajduje się tam gotycki kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła zbudowany ok. 1500 – go roku. Przed kościołem umiejscowiona została tablica informująca o tym, że w podziemiach kościoła pochowany został Karol Libelt. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Jana Dzierli zeszliśmy do krypty, gdzie ujrzeliśmy trumny zawierające zwłoki Karola Libelta, jego drugiej żony Marii z Szumanów oraz jej rodzeństwa. Informacje o tym znajdują się na tablicach umiejscowionych na jednej z zewnętrznych ścian kościoła. Wewnątrz czeszewskiego kościoła na jego północnej ścianie znajduje się neorenesansowe, marmurowe epitafium ku czci patrona naszej szkoły, które po remoncie kościoła zostało przeniesione do jego wnętrza. Obok widnieje tablica poświęcona pamięci Karola Libelta Juniora, który poległ w czasie powstania styczniowego pod Brdowem niedaleko Koła. Dużo innych, ciekawych informacji na temat kościoła czeszewskiego oraz obecnej sytuacji majątku przybliżył nam proboszcz parafii Jan Dzierla.

Na zewnątrz kościoła stoi dawna kropielnica z czerwonego granitu. Na ścianie południowej widnieje epitafium zasłużonej dla sprawy narodowej rodziny Szumanów, a za prezbiterium – grób Pantaleona Szumana (1782 – 1849), mentora Karola Libelta z czasów jego młodości. Idąc brukowaną alejką, można dojść do dworu Libelta, który obecnie jest własnością prywatną.

Dworek ten zbudował Libelt w latach 1859-1860, a mieszkał w nim do roku 1868. Tutaj organizował spotkania patriotyczne, na które zapraszał właścicieli ziemskich z okolicznych wsi oraz działaczy politycznych z całego kraju. Dwór otacza zdewastowany park z resztkami alei kasztanowców, dorodnymi jesionami i stawem. Obecnie obiekt jest w opłakanym stanie technicznym. Wykonano wiele prac zabezpieczających przed zalaniem oraz wejściem do budynku.

Z Czeszewa udaliśmy się do Brdowa. W 1865 roku z dóbr czeszewskich Libelt wydzielił dla siebie folwark i nazwał go Brdowem dla upamiętnienia miejsca śmierci swojego młodszego syna Karola. Dworek pobudowany tutaj przez Libelta nie przetrwał próby czasu. W jego miejsce powstał nowy budynek. Dworek posiada ozdobną bryłę w stylu XIX-wiecznych willowych rezydencji angielskich. Od 1985 r. obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Obecnie prywatny właściciel systematycznie odrestaurowuje go oraz budynki przy domu. Wokół znajduje się obszerny park. Zadziwiają ogromne dęby, których jest w parku bardzo dużo.

 

W tym roku gościł nas sam gospodarz dworku Pan Marek Daniel wraz z przyjaciółmi, którym bardzo zależy, by popularyzować LO w Kcyni oraz postać Karola Libelta – wybitnego działacza politycznego i społecznego, filozofa i publicysty. Absolwent naszej szkoły, Bronisław Czamański, zaprezentował krótki wykład dotyczący losów absolwentów szkoły oraz historii szkoły. Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała słów Pana Bronisława.

Po opuszczeniu Brdowa udaliśmy się do zabytkowego Łekna, miejscowości leżącej na szlaku cysterskim, a która jest jedną z najstarszych osad w Wielkopolsce. Jeszcze przed jej włączeniem w obszar państwa Piastów mieścił się tutaj gród książęcy Pałuków. W połowie XII wieku w Łeknie został ufundowany klasztor Cystersów, którego pozostałości można odnaleźć na niewielkim pagórku na zachodnim brzegu Jeziora Łeknieńskiego. Najważniejszym zabytkiem Łekna zachowanym do naszych czasów jest późnogotycki kościół parafialny z połowy XVI w. pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z gwiaździstym sklepieniem. Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy świątynię i otoczenie.

Myślę, że wyjazd pozostawi w pamięci uczniów wiele pozytywnych i miłych wspomnień. Warto dowiedzieć się więcej o życiu Karola Fryderyka Libelta oraz wybrać się w wolnej chwili do Czeszewa i Brdowa, a także Łekna i Tarnowa Podgórnego.