Akcja Sprzątanie świata w rękach ZST Kcynia!

W piątek, 18 września o godzinie 8.00 uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni wraz z wychowawcami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Do tematu przygotowaliśmy się już dzień wcześniej, w którym to omówiliśmy strategię działania i wyboru konkretnych miejsc, które należałoby uprzątnąć. Chętnych do działania było wielu – wśród nich uczniowie klasy 2LO i klasy 3 Ti oraz uczeń klasy 1 Ti, który w ostatniej chwili postanowił dołączyć do naszego przedsięwzięcia. Grupa z Libelciaka wraz z  Panią B.Krzyżanowską udała się w rejony parku koło sklepu Grene. Uczniowie spędzili tam 2 godziny lekcyjne i jak sami mówią, wykonana przez nich praca to kropla w morzu potrzeb. Uczniowie byli zszokowani ilością śmieci – butelek po trunkach alkoholowych, niedopałków papierosów, kapsli i innych, które ukryte były w krzakach. Przeniesione i posortowane, trafiły do  odpowiednich pojemników. Największą zmorą tego terenu okazał się być brak koszy na śmieci. Może ich obecność bardziej zmotywowałaby ludzi do nieśmiecenia?- powiedziała jedna z uczennic.

Grupa Technikum Informatycznego na czele z wychowawcą Panią K. Łyszczarz, udała się za teren naszej szkoły. Okazuje się, jak zauważyli sami uczniowie, że i tam było co robić. Dominowały niedopałki papierosów, opakowania po papierosach, słodyczach. Teren szkoły wysprzątaliśmy także z liści, których o tej porze było już sporo. Następnie udaliśmy się na kcyński plac zabaw na ul. Libelta. Szybko zorientowaliśmy się, że ten teren nadzorują służby odpowiedzialne za czystość w naszym mieście. Nie zniechęciło to nas jednak do działań, które na pewno pozytywnie wpłynęły na wizerunek tego miejsca. Odwiedziliśmy także skatepark, a wracając parkiem przy OSP natrafiliśmy na niezłą, chodnikową pułapkę, o której wraz z uczniami szybko poinformowaliśmy Pana Roberta Końca.

Akcja „Sprzątania świata” dała nam możliwość zrobienia czegoś RAZEM i tak naprawdę w słusznym celu. Symboliczny, mały, lokalny gest ale dla DOBRA NASZEJ PLANETY.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie! Za rok będzie nas więcej !