Uczczono 102 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Przypadająca w dniu 11 listopada kolejna, 102 symboliczna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości obchodzona była przez społeczność szkolną Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni w odmiennej od dotychczasowych formie, wymuszonej sytuacją epidemiczną.

I choć do Kcyni, Niepodległość nie zawitała w listopadzie 1918 r. a prawie dwa miesiące później, w ten listopadowy dzień przyłączyliśmy się do Obchodów Rocznicowych.

W tym celu, delegacja w składzie: Dyrektor Szkoły Katarzyna Kluczyńska, nauczyciele ks. Stanisław GajekMarcin Lisiecki oraz uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta Julia Rybak z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego złożyła symboliczny hołd Wszystkim Tym, którzy walczyli o Niepodległość. w miejscu spoczynku Poległych w rejonie kcyńskim Powstańców Wielkopolskich

Warto w tym miejscu przypomnieć, że oprócz zbiorowej mogiły powstańców wielkopolskich na kcyńskich cmentarzach, w rodzinnych mogiłach, grobowcach spoczywa około 70 powstańców, którzy tu żyli, tu walczyli i pracowali dla dobra naszej małej Ojczyzny. Od dwóch lat ich imiona, nazwiska przypomina specjalna tablica znajdująca się nieopodal zbiorowej mogiły powstańczej.

Składając hołd Tym, którzy przynieśli nam Niepodległość ks. Stanisław odmówił krótką modlitwę za Wszystkich Tych, co walczyli o Polskę. Następnie złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze w dowód naszej pamięci.

Marcin Lisiecki