ŚLADAMI KAROLA LIBELTA – PATRONA KCYŃSKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
Tradycją naszej Szkoły stały się coroczne wyjazdy klasy I do miejsc związanych z życiem i działalnością Karola Libelta na Pałukach.
Nie inaczej było w tym roku.
5 października udaliśmy się do Czeszewa, gdzie Patron naszego Liceum mieszkał w latach 1850-1868, gdzie w 1867 r. z Jego inicjatywy założono pierwsze w Wielkopolsce Kółko Rolnicze. Tu spotkaliśmy się z ks. Proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła Janem Dzierlą, który przybliżył nam postać Patrona szkoły. Dzięki życzliwości Księdza proboszcza mieliśmy okazję zwiedzić podziemia kościoła, gdzie w 1875 r. pochowano Karola Libelta.
Następnie odbyliśmy spacer wokół pozostałości dworu, wybudowanego przez kcyńskiego budowniczego Wiktora Stabrowskiego, w którym Karol Libelt mieszkał do 1868 r.
Kolejnym miejscem związanym z życiem i działalnością patrona, było pobliskie Brdowo, nazwane tak dla uczczenia pamięci poległego w powstaniu syna Karola Libelta. Tam ugościł nas syn obecnego właściciela dworu – dr. Marka Daniela, który pełnił rolę przewodnika.
Pomysłodawcą corocznych wyjazdów do Czeszewa i Brdowa jest nauczyciel matematyki Marek Wojciechowski. W tym roku opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciela: Katarzyna Łyszczarz i Marcin Lisiecki.
Wyjazd ten stał się inspiracją do zorganizowania przez nauczyciela historii i teraźniejszości Marcina Lisieckiego dla Uczniów klasy I LO testu sprawdzającego wiedzę o życiu i działalności Patrona Szkoły.
Konkurs przeprowadzono w formie online w szkolnych pracowniach komputerowych 12 października.
Otwarcia konkursu dokonała Dyrektor Szkoły życząc wszystkim uczestnikom zdrowej rywalizacji w dążeniu do poznawania sylwetki Patrona Szkoły.
Uczestnicy testu zmierzyli się z 40 pytaniami związanymi z życiem Karola Libelta.
Zwycięzcą stawał się ten z Uczestników, który w jak najkrótszym czasie uzyska największą ilość punktów.
Podsumowania Konkursu w dniu 20 października dokonała Dyrektor Szkoły.
Zwycięzcą okazał się Szymon Bugaj, który w czasie 32 minut uzyskał 36 punktów, drugie miejsce Mateusz Bugaj, a trzecie Wiktoria Kociałkowska.
Mamy nadzieję, że coroczne wycieczki Śladami Karola Libelta oraz konkursy o życiu patrona kcyńskiego Liceum na stałe wpiszą się w kalendarz imprez i rocznic naszej Szkoły.
Marcin Lisiecki