Magia Dnia Edukacji Narodowej

14 października to szczególny dzień zwłaszcza dla wszystkich osób związanych ze szkołą. Tego dnia nasi nauczyciele, instruktorzy praktycznej nauki zawodu oraz szkolni pracownicy administracji i obsługi, byli adresatami wielu życzeń podziękowań i wyrazów wdzięczności.

A wszystko zaczęło się od powitania zgromadzonych w sali gości przez parę prowadzących – Sandrę Krawczyk i Sebastiana Wojtycha.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni oraz flagi Polski. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Katarzyna Kluczyńska, która odczytała fragment listu Ministra Edukacji i Nauki – pana Przemysława Czarnka oraz w imieniu własnym podziękowała pracownikom szkoły za sumienność i zaangażowanie.

W imieniu przewodniczącego Rady Rodziców  – pana Roberta Końca – głos zabrała zastępczyni pani Magdalena Robaszkiewicz, która odczytała podziękowania oraz wspólnie z panią Joanną Czyż wręczyły bukiet kwiatów na ręce pani dyrektor. 

Pięknym akcentem podsumowującym tę część apelu był występ Amelii Boniek i pani Katarzyny Łyszczarz, które wykonały piosenkę pt. „Shallow”. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Drugą część uroczystości poświęciliśmy pierwszoklasistom. Najpierw obejrzeliśmy relację z wycieczki w rodzinne strony patrona liceum – Karola Libelta. Prezentację wykonaną przez pana Marka Wojciechowskiego przedstawili: Michalina Staszewska oraz Amadeusz Hak. Tuż po ich wystąpieniu uczniowie klas pierwszych liceum, technikum oraz szkoły branżowej, przy sztandarze i fladze, w obecności pani dyrektor, nauczycieli, rodziców, pracowników administracji i obsługi oraz starszych kolegów złożyli ślubowanie i stali się w ten sposób pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni. Świadomi rangi tego ślubowania uczniowie klasy I LO – Szymon Czyż i Jagoda Woźniak podziękowali pani dyrektor za ciepłe przyjęcie do społeczności szkolnej ZST.

Muzycznym prezentem dla pierwszoklasistów był występ Amelii Boniek i Filipa Wojtkowiaka.

Następnym mówcą był przewodniczący SU Maciej Wojtych, który podziękował wszystkim pracownikom szkoły i złożył im gorące życzenia z okazji ich święta. Maciej skorzystał także z okazji i przedstawił zebranym swoich następców, którzy w wyniku głosowania zostali wybrani do pełnienia  funkcji przewodniczących SU w roku szkolnym 2022/2023 – Marcelinę Woźniak oraz Fabiana Czerwińskiego. Po  prezentacji uczniowie wręczyli kwiaty pracownikom szkoły.

Prezentem dla nauczycieli był także film pt. „Celebryci ZST”,  którego autorkami są Marcelina Woźniak oraz Pola Koniec. Wywiady z nauczycielami o ich pracy oraz z uczniami o nauczycielach zaskoczyły i rozbawiły publiczność, która w doskonałych nastrojach chętnie skorzystała z zaproszenia prowadzących do przeciągania liny. Konkurencja ta miała rozstrzygnąć, kto będzie rządził w szkole w roku szkolnym 2022/2023! Po jednej stronie stanęli uczniowie, po drugiej nauczyciele… Walka była naprawdę bardzo zażarta, nikt nie chciał odpuścić, buty spadały z nóg, lina wahała się, komu być przychylniejszą, ale zwycięzca mógł być tylko jeden! Nagrodą dla wszystkich była doskonała zabawa, a nad jej przygotowaniem czuwały panie Joanna Krzoska oraz Monika Kantorska Suty wraz z wychowankami – klasą II LO oraz II TEI.

Tekst: Monika Kantorska Suty

Zdjęcia: Pola Koniec