Uczciliśmy pamięć Wojtka Cieślewicza

2 marca przypadła 40 rocznica tragicznej śmierci absolwenta Szkoły Podstawowej w Kcyni i Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta Wojciecha Cieślewicza – ciężko pobitego podczas rozpraszania demonstracji  13 lutego 1982 r. w okolicach Pomnika Ofiar Czerwca 1956 r. w Poznaniu – na Moście Teatralnym.

Z tej okazji Burmistrz Kcyni, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni, Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL” Przymierze”, Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980 – 1989, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni zaprosili na uczczenie pamięci śmiertelnej ofiary stanu wojennego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą św. odprawioną w intencji tragicznie zmarłego w kościele pw. WNMP w Kcyni. W nabożeństwie wzięli udział również przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

Następnie uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie 6 marca 1982 r. spoczął Wojciech Cieślewicz, by przy Jego grobie złożyć symboliczne wiązanki kwiatów, zapalić znicze jako dowód pamięci o Wojtku.

Nie zabrakło przemówień organizatorów, jak również brata zamordowanego Wojtka – Pawła Cieślewicza.

Oprócz organizatorów nie zabrakło również przedstawiciela wojewody kujawsko-pomorskiego, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, kolegów, koleżanek, przyjaciół Wojtka, którzy pielęgnowali i pielęgnują pamięć o Nim. Wypada wspomnieć tu między innymi o p. prof. Alojzym Szudrowiczu – organizatorze okolicznościowej wystawy z 1990 r. upamiętniającej Wojtka w murach kcyńskiego liceum, p. prof. Marii Mańkowskiej – szkolnej koleżance Wojtka z czasów liceum oraz wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej  – p. prof. Teresy Lisieckiej. Z pewnością nie zabrakło również i Tych, którzy w marcu 1982 r. byli uczestnikami pogrzebu Wojtka.

Następnie na zaproszenie Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni udano się do szkoły mieszczącej się w murach dawnej Szkoły Podstawowej, gdzie swą edukację szkolną rozpoczął Wojtek. Dziś w skład Zespołu Szkół Technicznych wchodzi również Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta, a więc szkoła, w której zdobył średnie wykształcenie.

Tam zaprezentowano krótki, kilkunastominutowy film dokumentalny autorstwa Marcina Lisieckiego, w którym Wojtka wspomina Jego była wychowawczyni T. Lisiecka. W filmie wypowiada się również Dyrektor Szkoły.

Dyrekcja Szkoły zapewniła Wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia, że pomimo minionego od śmierci Wojtka długiego okresu czasu, społeczność szkolna ZST, kultywująca pamięć o Nim będzie to czynić nadal, tym bardziej, że w Kcyni – tak bliskiemu zamordowanemu Wojtkowi miastu, z którego zawsze był dumny, nie ma już nikogo z Jego rodziny.

W najbliższym czasie film ukazujący życie, marzenia, plany życiowe Wojciecha Cieślewicza, brutalnie przekreślone szturmowymi milicyjnymi pałkami kilku funkcjonariuszy ZOMO na Moście Teatralnym w Poznaniu zostanie zaprezentowany Uczniom naszej Szkoły.

Katarzyna Kluczyńska

Dyrektor ZST w Kcyni