Patriotycznie i muzycznie z zespołem „Pałuki”

10 listopada, w przeddzień 103 rocznicy odzyskania niepodległości spotkaliśmy się na sali gimnastycznej ZST, by uczcić to wyjątkowe dla każdego Polaka święto. 

Uroczystość rozpoczęły Sandra KrawczykZofia Pacała z klasy I EIT, które powitały zebranych: Panią dyrektor Katarzynę Kluczyńską, Grono Pedagogiczne, pracowników obsługi i administracji, uczniów oraz gości specjalnych – zespół „Pałuki”.

Następnie głos zabrała pani Katarzyna Kluczyńska, która zwróciła uwagę na rangę Święta Niepodległości i podkreśliła szczególne poświęcenie ludzi walczących o wolność i suwerenność Polski. Na jej prośbę uczciliśmy minutą ciszy pamięć bohaterów, zaś punktualnie o godzinie 11.11 pani dyrektor wezwała wszystkich do odśpiewania hymnu.

Drugą część uroczystości zdominowały występy zespołu „Pałuki”. Pani Renata Gaj-Kowalska bardzo umiejętnie i skutecznie zachęcała salę do wspólnego śpiewania. Tym sposobem wykonaliśmy wspólnie następujące piosenki: „Wojenko, wojenko”,  „O mój rozmarynie”, „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani” oraz „Kalina, malina”.

Dodatkową atrakcją był występ uczennicy Amelii Boniek z klasy I LO, która zaśpiewała utwór „Jest taki kraj”.

Kolejne pieśni przeplatane były informacjami historycznymi na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości odczytywanymi na przemian przez prowadzące – Sandrę i Zosię.

W takiej patriotycznej i muzycznej atmosferze został także rozstrzygnięty konkurs szkolny ogłoszony przez panią Agnieszkę Siwiak. Uczniowie mieli za zadanie: nagrać  filmik z własną interpretacją pieśni lub wiersza patriotycznego, wykonać plakat o tematyce niepodległościowej oraz zrobić zdjęcie klasowe z flagą RP. Najlepsza w tej rywalizacji okazała się klasa I LO, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy 3EITp, a na trzeciej pozycji uplasowała się klasa ISB. Wszyscy otrzymali słodkości, dyplomy oraz bony do wykorzystania na lekcjach.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie dyplomów zwycięzcom turnieju strzeleckiego zorganizowanego przez opiekuna Ligi Strzeleckiej ZST pana Tomasza Sutego. Wyróżnienia z rąk pani dyrektor Katarzyny Kluczyńskiej otrzymali: Kacper Boniek za I miejsce, Kacper Bączkowski za II miejsce oraz Kinga Ciemnoczołowska  za III lokatę. Wcześniej zwycięzcy otrzymali także pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe z rąk opiekuna ligi. 

Muzyczny charakter uroczystości uczestnicy docenili gromkimi brawami, były one dowodem, że atmosfera spotkania była naprawdę wyjątkowa! 

PS. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniu uroczystości: pani Barbarze Borowskiej za wspólny wybór pieśni, pośrednictwo z zespołem „Pałuki” oraz przygotowanie dekoracji, pani Marii Przegiętce za okolicznościowy napis, pani Agnieszce Siwiak za informacje historyczne na temat odzyskania niepodległości, panu Adamowi Kłosowskiemu za nagłośnienie oraz muzyczne wsparcie zespołu oraz uczniom klasy I EIT za przygotowanie sali gimnastycznej.

Monika Kantorska-Suty