Zespół Szkół Technicznych w Kcyni uczcił pamięć śmiertelnej ofiary stanu wojennego

Grudniową tradycją społeczności szkolnej Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni stało się coroczne czczenie pamięci dnia 13 grudnia 1981 r., kiedy to w Polsce wprowadzono stan wojenny, który stał się punktem zwrotnym w życiu ówczesnego polskiego społeczeństwa.

Noc 12 na 13 grudnia 1981 r. w naszej Ojczyźnie to wiele ludzkich tragedii i osobistych dramatów, zmian w planach życiowych na przyszłość.

Nie inaczej było w przypadku rodziny spoczywającego na kcyńskim cmentarzu, absolwenta wchodzącego dziś w skład Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta – Wojciecha Cieślewicza – jednej ze śmiertelnych ofiar stanu wojennego, ciężko pobitego podczas demonstracji w Poznaniu w lutym 1982 r. i zmarłego niedługo później w wyniku ciężkich ran zadanych szturmowymi pałkami milicyjnymi przez funkcjonariuszy poznańskiego ZOMO.

Dzień po 39 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego delegacja naszej szkoły w osobach Dyrektor Katarzyny Kluczyńskiej i nauczyciela Marcina Lisieckiego (autora obszernego źródłowego opracowania poświęconego W. Cieślewiczowi) zachowując zasady reżimu sanitarnego, udała się na miejscowy cmentarz i zapaliła naszemu Absolwentowi oraz Wszystkim śmiertelnym ofiarom stanu wojennego w Polsce symboliczny znicz pamięci.

W ten sposób kcyński Zespół Szkół Technicznych pielęgnuje pamięć o Wojciechu Cieślewiczu dając przykład młodszemu pokoleniu, które zna jedynie te wydarzenia z opracowań historycznych.

Marcin Lisiecki