Bezpieczeństwo w sieci – prelekcja w ramach cyklu działań edukacyjno – profilaktycznych w ZST

W ramach współpracy Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni z Komendą Powiatową Policji w Nakle, dnia 27.02.2020 odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie edukacyjno – profilaktyczne dotyczące tym razem bezpieczeństwa w sieci.

Na zaproszenie pani pedagog, Wiolety Zymni  przyjechali policjanci nakielskiej komendy: mł. asp. Zofia Wrzeszcz i sierż. szt. Marcin Pilch z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii .

Tematem przewodnim spotkania było „omówienie zasad bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z Internetu”.  Młodzież dowiedziała się między innymi; czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić, gdzie szukać pomocy i kiedy stajemy się jej ofiarą. Mundurowi mówili także o odpowiedzialności prawnej nieletnich i dorosłych za łamanie prawa z wykorzystaniem Internetu. Nie zabrakło też rad dotyczących udostępniania nowo poznanym znajomym w sieci swoich danych wrażliwych  ( miejsca zamieszkania, czy sytuacji materialnej rodziny), a także o ochronie swoich   haseł dostępowych do  gier i aplikacji. 

Na koniec prelegenci odpowiadali na pytania uczniów a także poruszyli problematykę uzależnień, szczególnie odpowiedzialności karnej za czyny bezpośrednio związane ze zjawiskiem narkomanii (m.in. posiadania, udzielania innej osobie środka odurzającego lub substancji psychoaktywnej)

Cieszymy się, że spotkania z policjantami odbywają się w naszej szkole cyklicznie, ponieważ za każdym razem wzbudzają duże zainteresowanie, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.

 

 Materiał: pedagog – W. Zymni