Zdrowy styl życia wolny od używek i nałogów – prelekcja w ramach cyklu działań edukacyjno – profilaktyczych w ZST

W ramach współpracy Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, dnia 20.02. 2020 odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjno – profilaktyczne dotyczące używek i nałogów.

Na zaproszenie pani pedagog – Wiolety Zymni  przyjechała przedstawicielka PSSE –   pani Patrycja Machoń, która   w bardzo przystępny sposób poruszyła problem używek, szczególnie  palenia papierosów  po które niestety młodzież sięga  coraz częściej.

Społeczność szkolna dowiedziała się między innymi o przyczynach sięgania po substancje psychoaktywne, o mitach na temat e – papierosów , co to jest wapowanie i juuling, a także o tym, jak palenie  szybko zmienia się w nałóg. Uczestnicy dowiedzieli się także o zagrożeniach zdrowotnych wynikających m.in. z palenia  tytoniu, czy marihuany. Omówione zostały też korzyści zdrowotne ale i finansowe wynikające z rzucenia palenia. Ponadto pani Patrycja zachęcała uczestników prelekcji do kształtowania w sobie postawy asertywnej wobec presji otoczenia.

Na koniec spotkania słuchacze dowiedzieli się o działaniach korzystnych dla naszego zdrowia, realizowanych przez  Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Nakle m.in. o ogólnopolskim konkursie na film krótkometrażowy „Szkoła wolna od używek”

Mamy nadzieję, że nie był to stracony czas i wpłynął na świadomość słuchaczy na temat zagrożeń płynących z zażywania tytoniu i środków odurzających.

Materiał: Wioleta Zymni