Edukacja historyczna w kinie

W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości Polski. Nic tak nie trafia do młodych ludzi  jak relacje ludzi z własnych doświadczeń  czy przekaz filmowy. W związku z tym wychowawczynie: Wioletta Szczepańska oraz Agnieszka Kobierowska wraz ze swoimi wychowankami i panią Aliną Król we wrześniu udali się do kina do Bydgoszczy. Uczniowie klasy II TI mieli okazję obejrzeć film „Dywizjon 303”, a I TI film  ,,Kamerdyner”, nagrodzony Srebrnymi Lwami w Gdańsku w 2018 roku.  Pierwszy obraz przedstawiał fakty związane z udziałem Polaków w walkach w czasie II wojny światowej. Oglądający mogli zrozumieć, jaką rolę odegrali polscy piloci w powietrznej bitwie o Anglię. Natomiast ,,Kamerdyner” inspirowany faktami  opowiada historię splątanych losów Polaków, a szczególnie Kaszubów oraz Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Filmy doskonale wpisują się w patriotyczne obchody oraz są  ciekawym sposobem na poszerzenie wiedzy historycznej. Te seanse z pewnością przyczynia się do wzrostu poczucia tożsamości narodowej  młodzieży, a wzorowe zachowanie świadczy o pozytywnym odbiorze i wrażeniu, jakie filmy wywarły.

Tekst: Agnieszka Kobierowska