Świętujemy Niepodległość

W przeddzień 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości jako społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni zgromadziliśmy się na uroczystości upamiętniającej tę rocznicę. Przygotowali ją nauczyciele historii: Adam Hak i Marcin Lisiecki.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego Marcin Lisiecki w swoim wystąpieniu przedstawił zarys polskich prób i róg odzyskiwania przez Polaków na przestrzeni lat niewoli posiłkując się przykładami z dziejów naszej małej Ojczyzny, regionu a także swoimi rodzinnymi i osobistymi przekazami i przeżyciami zwracając uwagę na dynamikę wydarzeń na świecie.

Wspomniał również o tragicznej rocznicy wydarzeń z listopada 1939 roku, która przez historyków nazwana została Zbrodnią Pomorską.

Wszystkich, którzy walczyli o Polskę i za nią ginęli uczczono symboliczną minutą ciszy.

Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie dwóch konkursów zorganizowanych dla Uczniów klas pierwszych.

Pierwszy z nich, którego organizatorami byli księża katecheci: Stanisław Gajek, Maciej Biegun i nauczyciel historii Marcin Lisiecki poświęcony został beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej.

W wyniku rywalizacji online wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce Lucyna Pszeniczna – klasa I LO,

II miejsce Wiktoria Kwiatkowska – klasa I LO,

III miejsce Ex aequo Katarzyna Alwin i Nadia Nowicka – klasa I LO.

Zwycięzcom dyplomy wręczyła Dyrektor Szkoły Katarzyna Kluczyńska w obecności wychowawczyni Barbary Krzyżanowskiej.

Następnie zaprezentowano zwycięzców drugiego konkursu poświęconego życiu i działalności patrona kcyńskiego Liceum Karola Libelta. Warto przypomnieć, że do tradycji szkoły należą coroczne wyjazdy do miejsc na Pałukach związanych z życiem i działalnością Patrona Liceum, organizatorem których jest nauczyciel matematyki Marek Wojciechowski oraz wychowawca klasy I LO. W tym roku wychowawcą klasy jest nauczycielka języka angielskiego Barbara Krzyżanowska i to właśnie oni towarzyszyli Dyrekcji szkoły podczas rozdania dyplomów.

Zwycięzcami tego konkursu okazali się:

I miejsce – Lucyna Pszeniczna,

II miejsce – Bartosz Chróściński,

III miejsce – Wiktoria Kwiatkowska.

Korzystając z okazji podsumowano również Szkolny Dzień Piżamy, którego organizatorem był Samorząd Szkolny i Szkolne Koło Wolontariatu. Podsumowanie dokonały wolontariuszki: Żaneta Rybczyńska i Julia Nowak:

  • bon na pizzę w pizzerii Domino wygrała Marcelina Woźniak,
  • mini sesję fotograficzną u Poli Koniec – pani Joanna Krzoska,
  • godzinę zajęć karate z Fabianem Sojką – Angelika Wawer,
  • personalizowany rysunek Jowity Witkowskiej – Michalina Grzybowska.

Podsumowując szkolne obchody Święta Niepodległości pani Dyrektor Szkoły Katarzyna Kluczyńska zachęciła wszystkich zgromadzonych, by Święto Niepodległości celebrować w sposób radosny.

 

Marcin Lisiecki