Młodzież kcyńskich szkół na autorskim spotkaniu poświęconym profilaktyce uzależnień

„Uzależnienia drogą donikąd” pod takim hasłem odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni z Marcinem Tyburczym – przedstawicielem fundacji „Latarnia”wspierającej osoby wykluczone społecznie. Organizatorami i  fundatorami spotkania byli przedstawiciele Ochotniczego Hufca Pracy z Bydgoszczy – pani komendant Justyna Słowik i starsi wychowawcy – pani Anna SmolińskaRenata Przybylska, a koordynatorem pani pedagog Wioleta Zymni.

Dnia 22.11.2018 na spotkaniu dotyczącym szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, Pani dyrektor ZST – Aleksandra Doiczman powitała uczniów z kcyńskich szkół średnich, gimnazjum, szkół podstawowych i szkoły specjalnej. Następnie Pan Marcin – kiedyś  narkoman i więzień a obecnie magister  historii i raper, opowiadał o swoich trudnych życiowych  doświadczeniach. Uczestnicy dowiedzieli się od prelegenta m.in. – o głębokim poczuciu odrzucenia, o przemocy, a także o przyczynach i skutkach sięgania  po środki uzależniające (m.in. narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy). Prezentowane treści dotyczyły prawdziwej historii życia  pana Marcina, który znalazł się na dnie ale na szczęście umiał sobie pomóc, bo – jak mówi – odnalazł na swojej drodze Boga. Niezwykle interesującym opowiadaniom towarzyszyły wykonane przez pana Marcina  autorskie hip – hopowe utwory oraz krótkie filmiki o uzależnieniach.           

Przekaz prowadzącego oparty na prawdziwych, osobistych przeżyciach wywołał ogromne wrażenie zarówno na uczniach, kadrze pedagogicznej jak i na zaproszonych rodzicach.  Pan Marcin podkreślał prawdziwe wartości, takie jak wiara i miłość oraz wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Podczas całego spotkania na sali panowała absolutna cisza, uczestnicy byli zachwyceni obecną postawą muzyka i podziękowali za prelekcję gromkimi brawami. Prawdziwe świadectwo jako forma realizacji profilaktyki uzależnień trafia do serca każdego słuchacza i jest absolutnym  strzałem w dziesiątkę.

 

Tekst: W. Zymni

Zdjęcia: A. Smolińska