100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – obchody w ZST w Kcyni

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni obchody rozpoczęły się już 08 listopada 2018 r. – tego dnia uczniowie I klasy Szkoły Branżowej I stopnia (Ł. Chmura, M. Hibner, Z. Lepper, K. Galos, R. Michalska) pod opieką księdza Marcina Wierzchosławskiego, p. pedagog Wiolety Zymni i p. Agnieszki Siwiak piekli rogale świętomarcińskie, które rozdano uczniom w czasie uroczystości szkolnych.          

Sam dzień 9 listopada obfitował w wiele niepodległościowych inicjatyw. Obchody rozpoczęliśmy uroczystym zasadzeniem dębu, który przywiózł i pomógł zasadzić w asyście p.Dyrektor Aleksandry Doiczman – p. Jakub Sokołowski, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu – Nadleśnictwo Szubin. Następnie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego p. Piotra Dutkiewicza i p. Tomasza Narożnego, uczniowie pobiegli w biegu okolicznościowym ulicami miasta. Nad głowami uczestników powiewały biało – czerwone flagi.

Po zakończonym biegu uroczystości szkolne przeniosły się na hol przy sali gimnastycznej, gdzie odśpiewano hymn narodowy i uczeń II klasy Technikum Ekonomicznego  – Bartosz Filosek odczytał przemówienie okolicznościowe napisane przez p. Agnieszkę Siwiak. Kolejnymi inicjatywami były koncert pieśni patriotycznych, konkurs plastyczny oraz dyktando niepodległościowe. Każda klasa wraz z wychowawcą wykonała wybrane przez siebie utwory muzyczne, a wybrani przedstawiciele zmagali się z dyktandem przygotowanym przez p. Agnieszkę Kobierowską. Ta część uroczystości miała charakter zawodów między klasowych, które zakończyły się uroczystym wręczeniem dyplomów.

Po krótkiej przerwie społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni spotkała się pod salą gimnastyczną, aby przygotować się do wymarszu na kcyński rynek. Niespodzianką dla uczniów była 11 metrowa flaga Polski, którą przygotowała klasa II Technikum Ekonomicznego wraz z wychowawcą. Wszyscy uczestnicy obchodów zostali poproszeni o zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, z tym wyjątkowym symbolem narodowym, przy pomocy drona, którego obsługą zajął się Mateusz Meller uczeń III klasy TEI.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się także w bicie #RekorduDlaNiepodległej, dlatego dokładnie o 11.11 na kcyńskim rynku odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego. Po powrocie do szkoły nastąpił kolejny etap świętowania – niepodległościowy turniej gry w piłkę ręczną.

Obchody związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, na pewno na długo zapadną uczniom Zespołu Szkół Technicznych w pamięci. Dziękujemy wszystkim, których nie zdołaliśmy wymienić za pomoc w organizacji, uczniom za godne uczestnictwo. Jednocześnie zachęcamy do uczestnictwa w państwowych obchodach Tego szczególnego dnia. Niech wyrazem Waszego patriotyzmu będzie także wywieszenia biało – czerwonych flag w swoich domach.

Koordynatorem całych obchodów była mgr Agnieszka Siwiak – nauczycielka historii w ZST w Kcyni.

Tekst: A. Siwiak, zdjęcia: P. Tonn (I TI), M. Meller (III TEI)