Reprezentowaliśmy szkołę i powiat nakielski w Toruniu

15 maja 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni – Angelika MichalakZuzanna Wiejaczka z I klasy Technikum Ekonomicznego oraz Tomasz Wiejaczka  z III klasy Technikum Ekonomiczno – Informatycznego wzięli udział w półfinale konkursu Wiedzy o Annie Wazównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu był Urząd Marszałkowski i Wydział Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opiekunem podczas eliminacje szkolnych i półfinału była mgr Agnieszka Siwiak (nauczyciel historii ZST).

Do półfinału zakwalifikowało się 74 uczniów z 31 placówek naszego województwa. W finale natomiast zobaczyliśmy najlepszą szóstkę. Łączna pula nagród wynosiła 10 tysięcy złotych uczestników. Wojewódzka Komisja Konkursowa pracowała pod przewodnictwem dr Alicji Saar-Kozłowskiej, znakomitej historyk sztuki.

Wiedza w półfinale dotyczyła nie tylko życiorysu Anny Wazówny, ale również należało wykazać się znajomością zielarstwa, którego Wazówna była pasjonatką. Test składał się z pytań zamkniętych i jednego otwartego oraz trzeba było rozpoznać ilustracje związane z życiem szwedzkiej królewny.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom szereg atrakcji. Po przeprowadzonym półfinale zostaliśmy poczęstowani kanapkami i kawą oraz mieliśmy okazje zobaczyć  projekcje filmów w Kinie Centrum pt. „Szwedzka królewna”, „Zbłąkana Królewna” i „ Tajemnice Pomnika”. Po godzinie 14.00 ogłoszono wyniki i rozpoczął się finał. Każdy uczestnik dostał dyplom w podziękowaniu za trud i wysiłek, który włożyli w przygotowanie do konkursu, zaś rywalizacja finałowej szóstki  zakończyła się wręczeniem nagród pieniężnych .

Szkoła otrzymała również na ręce mgr Agnieszki Siwiak tekst DEKLARACJI MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI z prośbą o podpisanie się pod nią uczniów i grona pedagogicznego ZST w Kcyni. Podpisy te zostaną umieszczone w szklanej instalacji w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i będą stanowiły trwały ślad naszego pokolenia oraz historycznego dziedzictw regionu.

Wprawdzie nie udało się powalczyć w finale, jednak tak wspaniały dzień na długo zapadnie w Naszej pamięci. Warto poszerzać swoje horyzonty i próbować sił w takich przedsięwzięciach, gdyż każdy kto staje na starcie takiego konkursu, jest już zwycięzcą.

Z tego miejsca bardzo chcielibyśmy podziękować Angelice, Zuzannie i Tomkowi za godne reprezentowanie szkoły i zapewnić, że jesteśmy z Was dumni.

Serdecznie DZIĘKUJEMY

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Siwiak

Zdjęcia w Urzędzie: Pan Andrzej Goiński