Sukcesy historyczne uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni

8 lutego 2018 r. odbył się XX Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych, organizatorami którego były: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło i Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Nakło nad Notecią. Tak jak i w ubiegłym roku i tym razem drużyny rywalizowały ze sobą na strzelnicy Gimnazjum nr 4 w Nakle.

Do konkursu przystąpiło dziewięć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu, Liceum Ogólnokształcące w Kcyni, Szubinie i Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Technicznych w Kcyni, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy – klasa mundurowa w Mroczy.

W tegorocznej edycji konkursu składającego się z dwóch etapów: strzelania do tarczy oraz pisemnego rozwiązania testu zwyciężyła drużyna ZST w Kcyni w składzie: Kacper Niedbalski, Zuzanna Wiejaczka, Tomasz Wiejaczka, przygotowana przez nauczyciela historii Marcina Lisieckiego. Drugie miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie.  Trzecie miejsce zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie.

Po gratulacjach od Organizatorów, Opiekuna, Dyrekcji oraz Nauczycieli, udając się na zimowe ferie Zuzanna, KacperTomasz w związku z przypadającym 1 marca 2018 r. Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych rozpoczęli przygotowania do II Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych przygotowanego przez pracowników Delegatury Bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem Testu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie pamięci o jego żołnierzach.  Test odbył się, jak w roku ubiegłym 1 marca 2018 r. w murach Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.  Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i średnich. Uczniom naszej Szkoły towarzyszyła ubiegłoroczna najmłodsza uczestniczka Testu, uczennica Szkoły Podstawowej w Kcyni Monika Lisiecka.

Dla finalistów wraz z opiekunami przewidziano nagrody w postaci wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, pamiątkowych ryngrafów, publikacji i gier IPN oraz wydawnictw przygotowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

W kategorii szkół średnich III miejsce przypadło uczennicy naszej Szkoły Zuzannie Wiejaczka, II miejsce… Tomaszowi Wiejaczka i to właśnie oni wraz z opiekunem staną się jednymi z uczestników majowego wyjazdu do Warszawy.

Zwycięzcom oraz ich opiekunom nagrody wręczyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska

Zwycięzcom i Uczestnikom Testu gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

Materiał: Marcin Lisiecki