Światło Wolności Ofiarom Stanu Wojennego

Przyłączając się do akcji edukacyjnej przygotowanej przez Delegaturę bydgoską Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 13 grudnia, w 36 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego wraz z grupą uczniów klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej udaliśmy się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie jednej ze śmiertelnych ofiar stanu wojennego Wojciecha Cieślewicza, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy ZOMO w dniu 13 lutego 1983 r. na Moście Teatralnym w Poznaniu zapaliliśmy symboliczny znicz w hołdzie Wszystkim znanym i bezimiennym śmiertelnym ofiarom tamtego okresu. Przy okazji przypomniano sylwetkę młodego, początkującego dziennikarza, Jego życiowe marzenia, sukcesy, plany na przyszłość. Podkreślono, że swoją edukację szkolną rozpoczynał w murach dzisiejszego Zespołu Szkół Technicznych, gdzie mieściła się szkoła podstawowa.

Wiele uwagi poświęcono tragicznym wydarzeniom związanym z dniem 13 lutego 1982 r., kiedy to Wojciech Cieślewicz uczestniczył w manifestacji przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 r. i został śmiertelnie spałowany przez kilku funkcjonariuszy ZOMO. Wspomniano również o heroicznej walce o życie pobitego Wojtka i o Jego pogrzebie, podczas którego trumna ze zwłokami niesiona naprzemiennie przez grupę Jego kolegów i przyjaciół.

Wspomniano również o próbach dochodzenia prawdy i co udało się ustalić w trakcie śledztwa i o tym, że jednego z domniemanych sprawców pobicia udało się postawić przed wymiarem sprawiedliwości, lecz dowody, w ocenie Sądu nie pozwoliły skazać tegoż człowieka.

W najbliższym czasie będziemy kontynuować prezentację tragicznej historii Wojciecha Cieślewicza poprzez projekcję filmu Mu poświęconą pod tytułem „Ofiara ataku ZOMO”.

Terenowe zajęcia historyczne związane z cząstką naszej przeszłości być może zainspirują młodych słuchaczy do podejmowania samodzielnych prób poszukiwania tego, co minione.

 

Marcin Lisiecki

– nauczyciel historii