Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni chcą wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

Wzorem roku ubiegłego , grupa uczniów technikum ekonomicznego wraz z nauczycielem ekonomicznych przedmiotów zawodowych, panią Aliną Kowalską, wzięła udział w projekcie „Lekcje z ZUS”.  Celem tego autorskiego programu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zwiększanie świadomości wśród młodego pokolenia konieczności myślenia o przyszłości.  Zgodnie z wytycznymi odbyły się cztery spotkania, na których omówiono najważniejsze aspekty ubezpieczeń społecznych – czym są, jakie przysługują przywileje ubezpieczonym, a także  jakie są konsekwencje nie uczestniczenia w systemie.  Niewątpliwie w wiedzę z tego zakresu powinien być wyposażony każdy młody obywatel , który wkracza na rynek pracy. Lekcje wzbogacone były materiałami video, a każdy uczestnik otrzymał zeszyt z materiałami dydaktycznymi do nauki. 

Uczniowie nie poprzestali na samym udziale w projekcie, postanowili skonfrontować swoją wiedzę dnia 27 listopada o godz. 10 w pierwszym, szkolnym etapie Olimpiady pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Tego dnia do rywalizacji stanęło prawie 29 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.  Uczestnicy zmagali się z testem jednokrotnego wyboru składającego się z 20 pytań.  W Zespole Szkół Technicznych w Kcyni najlepsi okazali się: Tomasz Wiejaczka (kl. 3 TE), Michalina Wadzińska (kl. 4 TE) oraz Dominika Kalinowska (kl. 3 TE). Tych troje uczniów zdobyło łącznie 54 punkty na 60 uzyskując średni wynik 18 punktów na 20 możliwych. Jest to świetny wynik, gdyż pytania były podchwytliwe i wymagały szczegółowej wiedzy. Prace naszych uczniów zostały odesłane do Komitetu  Wojewódzkiego do Torunia, który przygotuje zestawienie na podstawie otrzymanych prac ze wszystkich szkół z naszego województwa, które zgłosiło się do udziału w projekcie i Olimpiadzie. Gratulujemy Michalinie, Dominice i Tomkowi tak wysokich not i trzymamy kciuki, by otrzymany przez nich wynik uplasował ich w grupie dwudziestu najlepszych zespołów w województwie, gdyż jest to warunek, aby wziąć udział w kolejnym, wojewódzkim etapie, który zaplanowany na 16 marca 2018 r.

Materiał: Alina Kowalska