Akcja profilaktyczna „Zażywasz-przegrywasz”

Co roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym społeczność uczniowska Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni pod kierunkiem pedagog Wiolety Zymni przeprowadziła tego dnia akcję profilaktyczną „Zażywasz-przegrywasz”. Uczennica klasy I Technikum Ekonomicznego Zuzanna Wiejaczka przygotowała prezentację na temat uzależnień, którą zaprezentowała z Danielem Sułkowskim, uczniem klasy I Technikum Informatycznego. Podczas prezentacji wysłuchaliśmy piosenki antynarkotykowej. Następnie przedstawiono kilka informacji i ciekawostek na temat tego, czym jest uzależnienie, kiedy przyzwyczajenie staje się nałogiem, od czego możemy się uzależnić. Uczniowie przeprowadzili eksperyment, każdy otrzymał słomkę, przez którą miał głęboko nabrać i wypuścić powietrze. Wszyscy byli zdziwieni, że taka prosta czynność daje przyjemność i efekt odprężenia. Następnie obejrzeliśmy teledysk utworu Macieja Maleńczuka „Synu”, który opowiada o domowej przemocy, braku zrozumienia i niespełnionych ambicjach rodzica. Na samym końcu zaproszono nas do punktu informacyjnego, gdzie rozdawano ulotki oraz można było się wpisać na listę osób, które nie piją, nie palą oraz nie ćpają. 
Problematyka uzależnień poruszana podczas spotkania miała na celu uwrażliwić wszystkich uczestników na pojawiające się nowości na rynku substancji psychoaktywnych i pokazać skutki uzależnienia od papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

Tekst: Marika Karasiewicz, Miłosz Iskra, klasa I TEI
Zdjęcia: Michalina Wruk, klasa IV TE